Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna

Język polski – nasz język ojczysty!

Utworzono dnia 28.02.2023

Od osiemnastu lat w Polsce, 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej bibliotece obchodziliśmy go z pierwszakami nieco później, gdyż w tym czasie wypadły ferie zimowe. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które zostało ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, ku upamiętnieniu rocznicy wydarzeń, do których doszło w Bangladeszu. To w tym kraju, w 1952 roku, pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Celem ustanowienia święta było zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową świata, ze szczególnym podkreśleniem języków, które są zagrożone wyginięciem i które stanowią  aż 43% wszystkich obecnie używanych języków na świecie.

Polski alfabet opiera się na alfabecie łacińskim i składa się z 32 liter. Język polski zaliczany jest do grona jednych z trudniejszych języków świata. Piękny, świszczący, szeleszczący, a do tego ze skomplikowaną gramatyką. Dodatkowo występują  w nim tzw. „dwuznaki”. Są to takie zapisy jak np. ch. rz. czy. szy. dz. dź. dż. Wymienione „dwuznaki” sprawiają obcokrajowcom niemały kłopot! Ich dodatkowa specyfika polega na tym, że w mowie np. ch nie różni się od h, to samo dotyczy  ó i u. Nie brakuje w nim też zapożyczeń, które zaczerpnęliśmy z języków obcych i przyswoiliśmy (czasami zmieniając wymowę, odmianę i pisownię) tak, by pasowała do języka polskiego.

Jeśli chcemy zadbać o nasz język ojczysty na co dzień, warto pamiętać o tych kilku kwestiach: 

Regularnie czytaj: Czytanie utrwala poprawność językową. Dodatkowo to wspaniały sposób spędzania czasu, 

Słownik nie gryzie: Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po słownik. W dzisiejszych czasach możesz go znaleźć w internecie i nie trzeba go specjalnie kupować, 

Przecinki są istotne: Źle postawiony przecinek lub jego brak, może kompletnie zmienić sens zdania. Warto o to zadbać, 

Pamiętaj o ortografii i gramatyce: To bardzo ważne dla żywotności języka. Dzięki temu przetrwa on w niezmienionej formie przez wiele lat. 

Na zajęciach pokazaliśmy dzieciom słowniki języka polskiego. Wytłumaczyliśmy im ich rolę, kiedy mamy wątpliwości co do poprawnego zapisu. Język polski jest żywy i nieustannie się zmienia, aby to pokazać dzieciom przeczytaliśmy bajkę „Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej. Znaleźliśmy tam wiele słów, których dzisiaj już nie używamy np.” spłowiały wełniaczek” zamiast „zniszczony płaszczyk”, „gościniec” zamiast „szeroka droga wiejska”, „wieczerza” zamiast „kolacja”. Na zakończenie dzieci z ogromnym sukcesem rozwiązały test z poprawnej polszczyzny.

Język polski – nasz język ojczysty!

Utworzono dnia 08.03.2023, 12:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 178

W poprzednim tygodniu: 142

W tym miesiącu: 616

W poprzednim miesiącu: 696

Wszystkich: 27802