Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna

Twórczość Marii Rodziewiczówny w zbiorach naszej biblioteki

Utworzono dnia 19.11.2019

 

Różne źródła podają różne daty narodzin i śmierci Marii Rodziewiczówny. Na grobie pisarki, który znajduje się na Warszawskich Powązkach widnieją daty: ur. 30.01.1864 , zm. 06.11.1944. Zatem możemy przyjąć, że w tym roku obchodzimy 155 rocznicę urodzin i 75 śmierci.

Maria Rodziewiczówna przyszła na świat we wsi Pieniucha na Grodzieńszczyźnie. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Jej rodzice za pomoc udzieloną powstańcom styczniowym zostali skazani na konfiskatę majątku i zesłanie na Syberię. Matce, będącej wówczas w ciąży z Marią, zezwolono na opóźnienie wyjazdu o kilka miesięcy. Dziećmi Rodziewiczów, także malutką Marią, zajęli się krewni. W 1871 w wyniku amnestii Rodziewiczowie wrócili z zesłania i osiedli w Warszawie. Ich sytuacja materialna była bardzo trudna - ojciec został rządcą kamienicy, matka przez pewien czas pracowała w fabryce papierosów. Sytuacja poprawiła się gdy w 1875 roku Rodziewicz odziedziczył po swym bezdzietnym bracie majątek Hruszowa na Polesiu. II wojnę Rodziewiczówna przeżyła w skrajnie trudnych warunkach. Przeszła przez pięć obozów przesiedleńczych w warunkach nieznośnych dla życia, zwłaszcza przy jej stanie zdrowia. Cały czas żyła nadzieją powrotu na Kresy, wierzyła, że będą kiedyś nasze. Któregoś dnia dotarła do niej dramatyczna wieść, że jej ukochany dwór w Hruszowej, gdzie spędziła 60 lat życia i okupiła ciężką, także fizyczną pracą, został doszczętnie rozkradziony i spalony. „To wszystko nic. Byle Polska była” – odparła.

Maria Rodziewiczówna jak na czasy, w których żyła była osobą bardzo nietypową (nie wyszła za mąż, obcięła na krótko włosy, nosiła się jak mężczyzna, zarządzała majątkiem), a mimo to była bardzo szanowana, otoczona powszechnym poważaniem, pełną akceptacją i miłością jaką darzyli ją patriotycznie nastawieni rodacy. Jej powieści rozchwytywane były „na pniu”. Naród ją kochał, czerpał siłę z jej twórczości i żywo o niej pamiętał. Książki Marii Rodziewiczówny sławiły piękno przyrody, niezłomność ducha i gorący patriotyzm. Do dziś w bibliotekach cieszą się popularnością powieści takie jak : „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Wrzos”, „Lato leśnych ludzi” czy wspaniały „Dewajtis”.

W tym rocznicowym czasie przygotowaliśmy wystawę poświęconą osobie oraz twórczości tej znakomitej pisarki , gdyż była to wyjątkowa postać zarówno w polskiej historii jak i w polskiej literaturze. Patriotka, pisarka, działaczka społeczna, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miłośników twórczości Marii Rodziewiczówny, pasjonatów Kresów oraz wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać tę wybitną pisarkę, zapraszamy do korzystania z bogatego księgozbioru naszej biblioteki.

Twórczość Marii Rodziewiczówny w zbiorach naszej biblioteki

Utworzono dnia 19.11.2019, 11:15

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 134

W poprzednim tygodniu: 139

W tym miesiącu: 430

W poprzednim miesiącu: 696

Wszystkich: 27616